W jaki sposób postępować, gdy własny psiak posiada babeszjozę?

Babeszjoza u pieska – przejawy i dodatkowo okoliczności dolegliwości, w jaki sposób leczyć?

Babeszjoza stanowi powszechnie powstającą u piesków chorobą odkleszczową. Jeżeli więc zdarza nam się prowadzić swego psa na spacer do parku lub lasu, powinniśmy rozumieć w jaki sposób poznać jej sygnały. Wcześnie zdiagnozowana babeszjoza staje się realna do szczegółowego uleczenia. Niestety nie leczona może doprowadzić jednakże do śmierci psiaka.

Podstawy i dodatkowo symptomy infekcji

Babeszjoza zagraża pieskom w dowolnym wieku, niemniej niezmiernie wrażliwe są czworonogi niedojrzałe, które posiadają poniżej 8-go miesiąca życia. Powiększone niebezpieczeństwo zarażenia się obowiązuje też psiaków ras: greyhound i pitbull. Choroba ta określana jest także piroplazmozą i szkodzi naszym czworonogim towarzyszom nie zaledwie podczas czasu letniego. Gdy temperatura na polu wykracza 5 stopni Celsjusza, pies może prawdopodobnie zarazić się babeszjozą. Wielokrotnie jednakże do zarażeń dochodzi wiosną plus wczesną jesienią. Gdy kleszcz będący nosicielem infekcji ugryzie pieska i także przeżyje w nim więcej niżeli dobę, infekcja zostanie wysłana do psiego krwioobiegu, gdzie zaczyna się rozprzestrzeniać. W trakcie przebiegania tego mechanizmu przeważnie dochodzi do bolesnych stanów zapalnych istotnych narządów. Pochodzi to zatem z walki układu odpornościowego z rzęsistkiem tworzącym babeszjozę, plus z straty czerwonych krwinek. Fundamentalne syndromy infekcji pojawić się mogą wówczas po jakiś 20-stu dniach. Są nimi: osowiałość, apatia, brak apetytu, modyfikacja zabarwienia moczu z żółtego na czerwony. Następnymi objawami nie leczonej dolegliwości potrafią być takie kłopoty jak: powiększenie śledziony, temperatura, żółtaczka, bladość błon śluzowych. Gdy ponadto dojdzie do powikłań, możemy mieć do czynienia z: schorzeniami oddychania, zakłóceniami neurologicznymi, zapaleniem trzustki, nieefektywnością nerek, obrzękiem kończyn, zaś nieuchronnie, niestety ze śmiercią stworzenia.
sprawdź najlepsze legowiska na https://www.krakvet.pl/wygodne-legowiska-dla-psa-c-134.html

Kwalifikacja

Najskuteczniej odkryć babeszjozę przez przeprowadzenie badania krwi. Gdy w rozmazie krwii odnajdują się pasożyty odpowiadające za chorobę, możemy posiadać pewność co do zdiagnozowania. W poszczególnych przypadkach pasożyty potrafią nie być od razu widoczne i dodatkowo potrzebne staje się wzięcie pokaźniejszej ilości próbek krwi plus przeprowadzenie kolejnych badań.

Babeszjoza u pieska: jak leczyć?

Niestety leczenie babeszjozy nie jest takie proste. Niestety nie funkcjonuje bowiem jedyny preparat, który z lekkością przezwyciężył ową wadę. Leczenie babeszjozy składa się z podawania antybiotyków, leków przeciw pierwotniakom, plus sterydów. Nadarza się też, iż w efekcie straty czerwonych krwinek pożądana staje się transfuzja krwi. Kurowanie trwa od paru dni do choćby paru tygodni. Najodpowiedniejsze rokowania są wówczas, kiedy przypadłość zostanie znaleziona jeszcze dopóty dojdzie do ostrego ubytku czerwonych krwinek.